מכבי פוקס תל אביב הפועל בנק יהב י-ם מכבי ראשון לציון הפועל U-NET חולון מכבי חיפה הפועל גלבוע/גליל
הפועל אלטשולר שחם ב"ש עירוני חי מוטורס נס ציונה הפועל SP מצר תל אביב עירוני נהריה הפועל יוסי אברהמי אילת מכבי אשדוד

נח קליגר הלך לעולמו בגיל 92

13/12/2018
נח קליגר הלך לעולמו בגיל 92
חבר היכל התהילה של פיב"א, ששימש כיו"ר מכבי ת"א ומכבי ר"ג, נפטר. פיב"א קיימה דקת דומיה לזכרו בהגרלת הנבחרות הצעירות (צילום: באדיבות מכבי ת"א)

מנהלת הליגה מרכינה את ראשה בעקבות פטירתו של נח קליגר בגיל 92. קליגר, מוותיקי העיתונאים בישראל וחבר היכל התהילה של פיב"א, שימש כיו"ר מכבי ת"א במשך קרוב לשני עשורים בתחילת דרכה. הבוקר (חמישי) קיימה פיב"א דקת דומייה לזכרו במהלך הגרלת אליפויות אירופה לנבחרות צעירות.

קליגר נולד ביולי 1926 בשטרסבורג וכנער בלט באתלטיקה ובשחייה. הוא היה פעיל במחתרת של תנועות הנוער הציונית ונאבק בשלטון הנאצי במשך מספר שנים, עד שנעצר על ידי הגסטאפו ב-1942. הוא הועבר לאושוויץ אבל הצליח לשרוד את התופת הנאצית. לאחר השואה עלה לישראל, היה בצוות "האקסודוס" ולאחר מכן השתתף במלחמת העצמאות.

במשך למעלה משישה עשורים הוא עבד כעיתונאי ובין היתר היה עורך מוסף הספורט של "ידיעות אחרונות" ועבד בעיתון הספורט הצרפתי הנחשב "ל'אקיפ" וכן במגזין "פראנס פוטבול". ב-1990 הוא נכנס להיכל התהילה של הספורט היהודי העולמי, ב-2008 זכה בפרס מיוחד על מפעל חיים מטעם הוועדת האולימפי הישראלי, ב-2011 קיבל פרס על מפעל חיים מטעם ארגון "בני ברית" ואף הוענק לו עיטור לגיון הכבוד הצרפתי בדרגת אביר, העיטור הגבוה ביותר הניתן על ידי צרפת. בשנים האחרונות הוא נכנס להיכל התהילה של מכבי "FOX" ת"א, "היכל המכבים" וקיבל תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה.

קליגר היה יושב ראש מכבי ת"א בשנת הקמת הליגה ועד סוף שנות השישים. בהמשך שימש גם כיו"ר מכבי ר"ג, יו"ר ועדת התקשורת של פיב"א וכנשיא איגוד עיתונאי הכדורסל בהתאחדות העולמית של עיתונאי הספורט. ב-2015 הוא היה לישראלי הראשון שנבחר להיכל התהילה של פיב"א.


דקת הדומיה של פיב"א (צילומים: באדיבות איגוד הכדורסל)

"נח קליגר היה ויישאר חרוט בזיכרוננו כאדם יחיד ומיוחד במינו", ספד לו יושב ראש מכבי ת"א שמעון מזרחי, "יודע שפות רבות, אינטליגנטי במלוא מובן המילה, אשר עוד משחר נעוריו קשר את עצמו לספורט - באם היה זה אגרוף אשר הציל אותו מהשמדה במחנות הנאצים ולאחר מכן כדורסל, שהיה למעשה היה אהבת חייו. נח שימש במשך שנים רבות במה שנקרא אז מחלקת הכדורסל של מכבי תל אביב, עוד בימים שהיו משחקים בימי שישי במגרש הבלטות הישן ברחוב מכבי. שם למדתי להכירו היטב, היכרות שנמשכה שנים רבות. בתקופתו שיחקה הקבוצה בטורנירים באירופה, בעיקר בבלגיה שם היו לו מהלכים רבים. זה היווה צעד ראשון בדרך לכניסתנו למפעלים האירופאיים. הוא היה עיתונאי בולט, אשר כתב מדי יום ביומו הן בעיתון ידיעות אחרונות והן בעיתון הצרפתי 'ל'אקיפ' והיה יושב ראש תא עיתונאי הספורט בפיב"א. המועדון מרכין את דגלו לזכרו של נח קליגר ושולח תנחומים לבני משפחתו".

מאיגוד הכדורסל נמסר: "איגוד הכדורסל מתאבל עם לכתו לעולמים של נח קליגר, בגיל 92. איש יוצא דופן שהכדורסל היה אחת מאהבות חייו. סיפורו של נח, הוא סיפורה של מדינת ישראל בעת החדשה מהשואה ועד היום. אנו שמחים על כך שזכינו לקיים עבורו טקס הוקרה ביורובאסקט 2017 בתל אביב בהשתתפות קמיל נובאק מזכ"ל פיב"א אירופה, שקיבל היום בתדהמה את הידיעה העצובה ודאג לכך שכל המשתתפים באירוע ההגרלה של הנבחרות הצעירות בבלגראד יעמדו דקת דומייה. איגוד הכדורסל ידע להזכיר ולהוקיר את נח, עיתונאי, איש ספר, חבר היכל התהילה של פיב"א ואיש כדורסל. יהי זכרו ברוך".

יהי זכרו ברוך.

האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל