מכבי פוקס תל אביב הפועל בנק יהב י-ם מכבי ראשון לציון הפועל U-NET חולון הפועל גלבוע/גליל מכבי חיפה
עירוני חי מוטורס נס ציונה הפועל SP מצר תל אביב הפועל אלטשולר שחם ב"ש הפועל יוסי אברהמי אילת עירוני נהריה מכבי אשדוד

"מה שאני צריך עכשיו זה המשכיות"

16/09/2019
ליאור אליהו? "שובר שוויון, ראוי להערצה". טווח הקליעה? "יכול לעבור את החצי ולזרוק". עמית עבו מרגיש בבית במכבי אשדוד ובטוח: "נעשה צרות להרבה קבוצות"

אחרי שהחליף שלוש קבוצות תוך שנה וחצי בבוגרים, נראה שעמית עבו מצא בית שהוא מרגיש בו בנוח. מי שהיה כוכב נבחרות הקדטים והנוער ואחד השחקנים הכי יצירתיים ופחות שגרתיים בליגה לנוער במדי מכבי ת"א, הוא השחקן היחיד מהסגל של מכבי אשדוד שממשיך מהעונה שעברה ואם תשאלו אותו, זו רק ההתחלה של הרומן.

"האנשים באשדוד פשוט מדהימים, הרגשתי פה בנוח מהרגע הראשון", מספר עבו בראיון לאתר המנהלת, "הגעתי באמצע העונה שעברה ועל הפגישה הראשונה שלי עם היו"ר ארמונד אסולין הוא אמר לי 'אנחנו נהיה ביחד עוד הרבה שנים', אנחנו מאמינים בך. כשאתה מגיע לקבוצה וזה הדבר הראשון שאתה שומע, זה אומר הכל. התחברתי מאוד לברד (גרינברג) ודני (גוט), שגם אימן אותי בנבחרת הנוער. אני אולי רק בן 19, אבל כבר מרגיש פה חלק חשוב בפאזל. מה שאני צריך עכשיו זה המשכיות ואני מרגיש מעולה באשדוד. כולם חדשים בקבוצה והעובדה שאני מכיר את המערכת מהעונה שעברה עוזרת לי מאוד ונותנת לי את הזכות להיות גם יותר ווקאלי".


עבו. "רק בן 19, אבל כבר מרגיש חלק חשוב בפאזל"

מספרים שהאימונים באשדוד שונים בהרבה דברים מאשר בקבוצות אחרות. איך אתה התרשמת?
"אענה לך בסיפור: כשהגעתי לאשדוד באמצע העונה שעברה, כמעט הקאתי באמצע האימון הראשון. שאלו אותי מה יש לי ואם אני לא מרגיש טוב ועניתי שאני לא רגיל להתאמן כל כך קשה. לא משנה באיזה שלב של העונה, יש פה אימונים אינטנסיביים מאוד של שעתיים. להתאמן תחת ברד זו חוויה, הוא מתייחס אליי כמו אבא וגם מאוד מקצועי וידען. דני אומר לנו כל הזמן: תראו שכל השחקנים שהיו אצלנו השתדרגו בהמשך מכל הבחינות. ברד והוא נותנים לנו המון חופש ומשדרים שזה לא נורא אם נטעה. יש לנו איזה 2,000 תרגילים ולברד יותר חשוב שנזכור אותם מאשר את אלו של היריבה. הוא מאמין בנו מאוד ויודע שאם נעשה מה שצריך, פחות צריך להתעסק ביריבה. זה לא שאין סקאוטינג, כן? פשוט הפוקוס הוא בנו".

בשנה שעברה שיחקת לצד גארד שהוא בערך במימדים שלך, פול סטול. מה למדת ממנו?
"זו החוויה הכי טובה שעברתי בקריירה שלי עד היום, לא ראיתי מקצוען כזה בחיים. זה מגיע לרמה שאם מישהו לא נותן 200 אחוז באימון, הוא לבד ייקח אותו ויוציא אותו מהאימון. הייתי צריך לשמור עליו באימונים והוא לא מוריד קצב לדקה וגם לא מפסיק לדבר איתך ולדרבן אותך תוך כדי. הוא נתן לי המון ואני חושב שמאוד עזר לי לשחק ליד מישהו כמוהו, שאני חושב שיש בינינו קצת דמיון. המשחק הולך היום לקצב הרבה יותר מהיר, הרכז קובע מה יהיה וראינו למשל בגביע העולם איך פאקונדו קמפאצו שולט בכל מה שקורה על המגרש".


סטול. "לא ראיתי מקצוען כזה בחיים"

הבעיה הכי גדולה של שחקנים בגובה שלך היא בדרך כלל בהגנה. מה למדת מהעונה עם סטול או מצפייה בקמפאצו על פתרונות לכך?
"פול הוא חתול, הוא מגיע מכל מקום בלי שתראה אותו, קורא את המגרש ומתגנב לחטוף כדורים שאף אחד לא מאמין או מבין מאיפה הוא צץ. זה גם עניין קבוצתי, צריך לדעת לעזור מהאנשים הנכונים. בעונה שעברה למשל, אם היה עליי או על פול פוסט אפ, הקבוצה הייתה מביאה שמירה כפולה מהגבוה".

ובאופן אישי מה אתה עושה כדי לשפר את האספקט הזה?
"ברור לי שצריך לעבוד על הגוף כדי שגם גבוהים לא יוכלו לעשות עליי סל. עבדתי הרבה על הגוף שלי עם רגב פנאן ממכבי ת"א, אני מתאמן איתו מגיל קטן ובכל קיץ אנחנו עובדים כהכנה לעונה. רציתי להתחזק פיזית, הורדתי אחוזי שומן והעליתי מסת שריר בשביל לעמוד פיזית בהגנה מול גארדים חזקים וגדולים, כמו אלכס המילטון למשל או קמרון לונג שהתאמנתי איתם בראשל"צ".


עבו. עבד בקיץ עם רגב פנאן ומאיר טפירו

פרט למובן הפיזי, על אילו דברים עבדת הקיץ?
"על הצד של הכדורסל עבדתי עם מאיר טפירו. דברים קטנים שמאיר יודע ואנחנו לא יכולים לראות, כמו קריאת מצבים, פיקנרול, שליטה במשחק ועוד. הכרנו לפני שנה באילת וזה קיץ ראשון שאני עובד איתו באופן אישי. הוא לימד אותי דברים קטנים שבחיים לא האמנתי שיכולים לעשות כזה הבדל גדול. הוא יורד לדקויות ולפרטים הכי קטנים שיכולים לשנות את כל משחק ההתקפה. הידע שלו עצום וניסיתי ללמוד ממנו כמה שיותר".

אתה ידוע כשחקן שזורק מטווחים אדירים. כמה זמן ביום אתה עובד על הקליעה?
"באופן מיוחד על הטווחים? לא עובד על זה בכלל. הקליעה היא חלק מכריע במשחק שלי, אבל הטווח הוא לא משהו שאני מרגיש. היה לי משחק אימון שדני ניגש אליי ואמר 'זריקה טובה, אבל זה היה קצת רחוק'. בכלל לא הרגשתי כי מבחינתי גם לזרוק מהחצי זו זריקה רגילה שאני מאמין שאני יכול לקלוע באחוזים טובים. יש לי רגליים וכתפיים חזקות, עבדתי על הזריקה מאוד קשה בנוער של מכבי ת"א והיום אני כבר פחות עובד על זה כי זה נמצא במערכת. דני וברד יודעים שאני זורק משם ויכול להרים זריקה קצת אחרי שאני עובר את החצי. זה אולי יפתיע חלק מהאנשים, אבל זריקה כזו היא טובה יותר מבחינתי מאשר מקרוב יותר, כי אני יודע שיש לי את הטווח ומרגיש בנוח לזרוק לפני שההגנה מתקרבת. זה טבעי וקל עבורי ואני שמח שאני מקבל את הקרדיט וההבנה מהמאמנים".


גרינברג וגוט. "התחברתי אליהם מאוד"

אשדוד התחילה להתחזק מאוחר, אבל הרכיבה סגל בפרק זמן קצר ונראתה טוב בינתיים במשחקי האימון. איזו מין קבוצה תהיו השנה?
"כבר עכשיו רואים שאנחנו נהנים לשחק ביחד ואני יודע שאנחנו יכולים לעשות צרות להרבה קבוצות בליגה. כיף לבוא לחדר ההלבשה, כולם שמחים וצוחקים. אני מאמין שנעשה עונה טובה, כרגע אנחנו רק צריכים להתחבר. העובדה שיש לנו רק שלושה זרים נותנת הזדמנות מצוינת לנו הישראלים להוכיח מה אנחנו שווים. אנחנו הולכים להיות קבוצה מאוד ישראלית וחובת ההוכחה עלינו, אם זה צעירים כמוני, כמו צוף (בן משה) ותומר (לוינסון), ותיקים יותר כמו עודד (ברנדוויין) וליאור (אליהו) וגם שחקן כמו כרמל (בוכמן) שאני חושב שיעשה יופי של עונה".

כמה משמעותי עבור קבוצה כמו אשדוד להביא שחקן ברמה של ליאור אליהו?
"הוא פשוט שובר שוויון לדעתי. אנחנו אולי זר פחות, אבל יש לנו את ליאור. הוא פותח לנו המון זוויות בהתקפה, קולע את הזריקות שלו ומעל הכל הוא מנהיג. הוא פשוט מדהים עד עכשיו, אני בטוח שלא כולם חשבו שהוא ייראה ככה. הוא עדיין אתלט בצורה בלתי רגילה, דופק דאנקים בלי למצמץ ורץ את המגרש מדהים. מעבר לכך, הוא הקפטן שלנו, הוא מקרין רוגע ונותן לך גב. גם כשאתה עושה טעות, הוא תמיד מאחוריך. רואים שהוא בא ליהנות, הוא עובד קשה מאוד ורוצה מאוד להצליח איתנו. הוא ראוי להערצה מבחינתי. פרט אליו, יש לנו גם את אלייז'ה (ג'ונסון) שהוא בן אדם מדהים שנותן ביטחון ומחייך כל הזמן.

איך אתה רואה את התפקיד שלך באופן אישי בקבוצה?
"קודם כל, כרגע אני רוצה לעזור לכל מי שצריך להיקלט ולהתאקלם בשיטה בצורה הכי טובה. אני יכול להביא את הקליעה, יש לי מהירות והפיקנרול הוא נקודה חזקה אצלי. אני יודע שכדי לקבל את ההזדמנות שלי, אני צריך להיות 'רוצח' בהגנה, ללחוץ כל הזמן ולא להרפות. למעשה, הדברים שביקשו ממני עוד בעונה שעברה היו פשוטים: אחד שלא יעשו עליי סל ושתיים שלא ייקחו עליי ריבאונד התקפה".


אליהו עם דגלאס. "מעל הכל הוא מנהיג"

האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל