מכבי אשדוד באר טוביה הפועל יונט חולון מכבי פוקס תל אביב הפ' בנק יהב י-ם הפועל SP מצר תל אביב הפועל פתאל  אילת
הפועל גלבוע/גליל מכבי ILAND.TV ראשון לציון בני רב בריח הרצליה עירוני חי מוטורס נס ציונה עירוני נהריה מכבי Hunter חיפה

מאמן החודש - אפי בירנבוים

02/02/2012
מאמן החודש - אפי בירנבוים
אפי בירנבוים נבחר למאמן חודש ינואר עם מאזן של חמישה נצחונות בליגה ובגביע. ''באמת עשינו עליית מדרגה''

אפי בירנבוים נבחר למאמן חודש ינואר של מנהלת הליגה לאחר שהשיג החודש מאזן 0-3 בליגה עם מכבי אופיצי ראשון לציון והעפיל עם הקבוצה לחצי גמר גביע המדינה, כל זה כשקבוצתו משחקת עם שלושה זרים בלבד.


מאת דלית כהןאפי, ברכות על הבחרך למאמן החודש . השגתם 5 נצחונות החודש, שלושה בליגה ושניים בגביע ועל זה עם שלושה זרים. איך אתה מסכם את החודש?

"זה חודש מאוד מיוחד לקבוצה כי באמת עשינו עליית מדרגה שמתבטאת בזה ששחקנים נתנו מעצמם הרבה יותר. הרוטציה שלנו הייתה יותר קצרה כי שחקן מרכזי שלנו, באומן, נפצע וכולם הוכיחו את עצמם וידעו שהם צריכים לתת יותר והם עשו את זה".יכול להיות שהעובדה שאתם משחקים עם שלושה זרים דווקא עוזרת לכם,
הישראלים יותר מפוקסים אולי?

"כן, כי כל הקבוצה עשתה עליית מדרגה וכל השחקנים שידעו שיש 3 זרים גם ידעו שהם צריכים להכין את עצמם הרבה יותר ולהיות במוכנות יותר גדולה בשביל לשחק ולהוכיח את עצמם על המגרש".את דרווין קיצ'ן כמעט החלפתם בתחילת העונה, עכשיו הוא שחקן החודש והמספרים שלו כל משחק מדהימים..

"ידענו מראש שלקיצ'ן יקח קצת זמן, הוא אף פעם לא שיחק מעבר לים רק בקולג' ובשנה ראשונה אחרי קולג' זה קורה הרבה. עם פראגו גם היה אותו סיפור, האגדה שמתארכת..גליל עמדו לחתוך אותו ואנחנו יודעים לאן הוא הגיע. גם לגבי קיצ'ן - ידענו שברגע שהוא יתאקלם, יכיר את הליגה ויקבל בטחון הוא יראה את היכולות שלו".אור סולומון, שחקן חמישיה שלך בזמן האחרון, מתגייס לצבא, זה מקצר לך עוד יותר את הרוטציה, איך מתמודדים?

"באיזשהו מקום תאריך הגיוס שלו נפל לא טוב בשבילנו ובשבילו. יש לנו את בוכמן שהגיע אלינו לפני חודש ולאט לאט הוא מתברג והוא בעמדה 4, אור לא שיחק בעמדה הטבעית שלו אבל זאת הוכחה ששחקן שרוצה, יכול גם בעמדה אחרת להוכיח את עצמו. אני חושב שיש לנו שחקנים שיוכלו לקחת את הדקות של אור".אין אף מאמן אחר בליגה שיש לו אומץ להכניס שחקן בן 18 לחמישיה.

"אני מעולם לא האמנתי בלהכשיר צעירים, אנחנו המאמנים מתייחסים לכולם אותו דבר, כמובן שאנחנו יודעים את הגילאים שלהם ויש באמת התאמות ויש דברים שצריך להדריך את הצעירים יותר, דברים שהמבוגרים כבר יודעים. באופן כללי כל מי שבא ומתאמן אנחנו לא מסתכלים על תעודת הזהות שלו, הוא יכול להיות בן 18 כמו אור סלומון ולהיות שחקן חמישייה - כל מי שנותן את עצמו ועובד חזק ומתאים לרמה אנחנו נותנים לו לשחק".מצד שני שולמן שהוכיח את עצמו בעונה שעברה כבר לא מקבל הרבה דקות

"שולמן מקבל פחות דקות וזאת פשוט סיטואציה של מבנה קבוצה, היות ובתפקיד של שלומן נוספו לנו כמה שחקנים, כמו ג'ו, קיצ'ן ובן דוד אז הוא באמת בעניין של דקות משחק "סובל" במרחאות כפולות וממשיך לעבוד חזק. אבל ראינו שבמשחקים מאוד חשובים, כמו רבע גבר גביע המדינה, הוא שיחק הרבה דקות ואנחנו מודעים ליכולות שלו והוא יודע שזאת שנה קשה. כל שחקן שקיבל דקות רוצה להתקדם באותו קצב וזה לא כל כך קורה לו בעניין של דקות משחק אבל הוא עובד על דברים אחרים ומשתפר כל הזמן".צילום: ספי מגריזו


עמית בן דוד פורח העונה אצלך

"לפעמים יש התאמות והוא מתאים לקבוצה ומרגיש פה מאוד נוח. עמית במשך כל הקריירה לא היה כינור שני אלא שחקן מוביל בהרבה קבוצות, אבל לפעמים הוא נחבא אל הכלים ואני תמיד דורש ממנו יותר שיראה את עצמו גם ברגעים מכריעים וגם לקחת אחריות יותר גדולה כי זה התפקיד שלו".אחרי הרבה שנים עם רועי חגאי, אתה עובד השנה עם מתן חרוש, איך שיתוף הפעולה איתו והאם נראה אתכם ביחד גם בשנים הבאות?

"זה אחד הגורמים להצלחת הקבוצה. למרות שהכרתי את מתן וגם היכולות שלו היו מוכחות בעבר, באיזשהו מקום למאמן כמוני זה חשוב יותר מזרים טובים. מתן הוא ברמה הכי גבוהה שיש, זה לא שמתן עוזר לי אלא אני עוזר לו בקטנות ולפעמים מעיר לו דברים שאנחנו מדברים עליהם. באופן כללי, מתן מריץ את הקבוצה כל הזמן, אני פה ושם עוזר לו..קשה להגיד אם נמשיך לשתף פעולה כי הוא מסוג עוזרי המאמנים שכל מאמן היה רוצה - אני הייתי רוצה שהוא ישאר איתי".עברת הרבה דברים בכדורסל - איזה רגעים אתה הכי זוכר לטובה, ואילו רגעים היית מעדיף להדחיק?

"כמו כל דבר בחיים אתה מדחיק את החברות שלא רצו לצאת איתך ואתה זוכר את אלו שרצו והיה משהו. בכדורסל לא מדחיקים, אתה זוכר. התקופות הקשות מחזקות אותך ועושות אותך מאמן יותר טוב. אני מאוד מרוצה השנה, כי השנה באמת יש לנו חבר'ה נהדרים שכל הזמן עובדים. ברגע שהם קיבלו בטחון עם הנצחונות, זה נותן להם כל הזמן הרגשה שהם יכולים עוד ועוד, זה לא שהם נחים על זרי דפנה, ואם הם עושים את זה מידי פעם אז אני דואג להזכיר להם את זה. החבר'ה מרגישים שהם יכולים להתקדם כקבוצה ולעשות דברים יפים - זאת הרגשה מאוד טובה למאמן".תן טיפ קטן למאמן בתחילת דרכו

"לך עם הלב שלך, עם האמונה של מה שאתה יודע ומה שאתה מאמין. תשתדל לא לסטות יותר מידי, אם אתה מרגיש שאתה סוטה, תדאג לחזור מהר לדרך ולמה שהבטן והלב שלך מרגישים".
צילום: אלן שיבר


בעבר אמרת שהאהבה שלך למשחק השתנתה, אתה יכול להסביר במה מתבטא השינוי?

"היא לא השתנתה, האהבה שלי למשחק מגיעה מכל מיני זויות, היות ואני כל כך אוהב ספורט וכדורסל אז אני נהנה כל פעם מדברים חדשים. זה עולם ומלואו, זה כמו שאנשים שחופרים בתנ"ך קרוב ל- 3,000 שנה וזה לא נגמר. זה מאוד מענין אותי אנשים שמפרשים את התנ"ך, נותנים ביטויים חדשים ואני בימי שישי רואה שתי תוכניות שונות על פרשת השבוע שמפרשים מכל מיני זויות חדשות - כך זה גם בכדורסל, אתה כל פעם רואה את זה מזויות חדשות וכל פעם רואה דברים חדשים ונהנה מחדש".המשחק הבא שלכם מאוד חשוב, קרב על מקום שני,
מול גלבוע/גליל, אבל עושה רושם שהראש שלכם כבר בגביע, איך גורמים לשחקנים להגיע מפוקסים לגן נר

"אין שום קשר, כי השחקנים יודעים שכל משחק הוא לגופו וזה משחק ליגה חשוב מאוד. לכל משחק יש את החיוּת שלו אז זה שני דברים שונים. גליל זה עוד משחק ליגה, למרות שכל משחק ליגה הוא חשוב
במשחק ליגה תמיד יש עוד מקום לטעויות, למרות שאתה לא רוצה לעשות אותן. אתה יודע שזה עוד משחק ליגה, אבל אנחנו מכינים את עצמנו לגליל בלי קשר לגביע".בוא נדבר על חצי גמר הגביע, יש לכם משחק קל על הנייר, אולי זה דווקא לא טוב שאתם מגיעים כפייבורטים?

גם מכבי תל אביב מול אשדוד אחרי שאשדוד קיבלה מכה עם ראמל בראדלי, היה על הנייר משחק קל. אין משחק קל, בטח לא לנו, אף אחד אצלנו לא חושב שזה משחק קל, זה משחק שווה כוחות לחלוטין ששתי הקבוצות יבואו בשביל לנצח את המשחק".זכית בגביע לפני 16 שנים. זה התואר היחיד שלך, כמה אתה רוצה את הגביע הזה?

"אני רוצה מאוד את הגביע, גם בשביל המועדון שמעולם לא לקח גביע וגם בשביל צוות השחקנים שיש להם רעב גדול. באופן אישי, זה לא שאין בי רעב להישגים, אני חושב שהחבר'ה האלה עובדים כל כך קשה ומגיע להם".מכבי תל-אביב כבר הפסידה פעמיים העונה בנוקיה. אתה באמת מאמין שאתם יכולים לקחת את הגביע הזה?

אפי מחייך ואומר: "צריך לשאול את המאמן של חולון".האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל