הפועל חולון בני הרצליה הפועל בנק יהב י-ם מכבי Playtika תל אביב הפועל נופר גליל עליון הפועל בי-קיור לייזר חיפה
הפועל ויגן פרנדלי תל אביב הפועל גלבוע/גליל הפועל יוסי אברהמי אילת עירוני חי מוטורס נס ציונה הפועל אלטשולר שחם ב"ש עירוני קריית אתא

חולון נגד גלאטסראיי, הרצליה מול טנריפה

07/07/2022
חולון נגד גלאטסראיי, הרצליה מול טנריפה
הגרלת ליגת האלופות: האלופה תפגוש גם את אוסטנד, מחזיקת הגביע תפגוש את פריסטרי של ספאנוליס והפועל "בנק יהב" ירושלים את דארושפאקה ולודביגסבורג

הגרלת משחקי שלב הבתים הראשון של עונת 2022-2023 בליגת האלופות נערכה היום (חמישי) בשווייץ, בהשתתפות מספר שיא של שלוש נציגות ישראליות: האלופה הפועל חולון, מחזיקת הגביע וסגנית האלופה בני הרצליה והפועל "בנק יהב" ירושלים. הסגולים-צהובים והאדומים הוגרלו מהדרג הראשון, בעוד הכחולים-לבנים מהשרון, שיערכו הופעת בכורה במפעל, שובצו לדרג הרביעי.

הפועל חולון, שהגיעה בעונה שעברה לפיינל פור ולפני שנתיים לרבע הגמר, תפגוש בבית ג' את אלופת בלגיה אוסטנד, גלאטסראיי נגדה התמודדה גם לפני שנה ולגיה ורשה הפולנית. בני הרצליה הוגרלה לאחד הבתים הקשים במפעל, שכולל את האלופה המגנה טנריפה, אלופת ליטא ריטאס וילנה ופריסטרי, עם המאמן הטרי ואסיליס ספאנוליס. הפועל "בנק יהב" ירושלים תפגוש את לודביגסבורג שהגיעה לפיינל פור אשתקד, דארושפאקה הטורקית ועולה נוספת מהמוקדמות שתבוא מבין סוואנס גמונדן האוסטרית, פרנו סדאם האסטונית, FMP מרידיאן הסרבית, ריו בראוגן הספרדית, באקן ברס הדנית או אופאבה הצ'כית.

בשלב הבתים הראשון, שייפתח ב-4 באוקטובר, ייקחו חלק 32 קבוצות, 4 מהן יעפילו מהמוקדמות. הן יחולקו לשמונה בתים של ארבע קבוצות כל אחד. אחרי שישה מחזורים, ראשי הבתים יעלו אוטומטית לשלב הבא, בעוד הסגניות ייהנו מיתרון הביתיות בסדרות הפליי-אין מול המדורגות במקום השלישי בבית המקביל. 16 הקבוצות בשלב הבתים השני יחולקו שוב לבתים בני ארבע קבוצות כל אחד, בסיומם יעפילו שתי הראשונות מכל בית לרבע הגמר, שייערך אף הוא בשיטת סדרה. המנצחות בשלב זה יעלו לפיינל פור.

היריבות של חולון

אוסטנד הפכה לשליטה הבלעדית של הכדורסל הבלגי בשנים האחרונות ובעונה החולפת היא זכתה באליפות ה-11 ברציפות שלה. מאמן הקבוצה כבר למעלה מעשור הוא דריו גיירגיה הקרואטי שמדריך גם את נבחרת בלגיה. השחקן הבולט שלה אשתקד, ליוואי רנדולף, עזב לטובת ירושלים, אבל הבלגים ירכיבו מן הסתם סגל חזק מאוד גם השנה ויאבקו על ראשות הבית. אוסטנד הפכה לחברה קבועה בליגת האלופות מאז הקמתה, אך ברוב עונותיה לא עברה את שלב הבתים. אשתקד היא הדיחה את איגוקאה בסדרת פליי-אין מרתקת, אך לא צלחה את שלב 16 האחרונות.

גלאטסראיי הטורקית מוכרת לסגולים מהמפגשים בעונה שעברה: האלופה גברה על הטורקים 89:98 והפסידה להם בחוץ 74:71 בשלב 16 האחרונות, בו התרסקה "גלא" אחרי עונה רגילה פנטסטית בה סיימה כראש בית. מאמן הקבוצה הוא היווני אנדראס פיסטיוליס, שהגיע אליה אשתקד אחרי שנים רבות כעוזר מאמן בפנאתינייקוס, באנביט וגלאטסראיי תחת ז'ליקו אובראדוביץ' ודימיטריס איטודיס. הטורקים כבר החתימו את ריימר מורגן הוותיק שחוזר למפעל אחרי עונה בווילרבאן ואת מיודעינו ג'הייבה פלויד, אקס גלבוע שנבחן בימים אלו במדי פיניקס סאנס.

לגיה ורשה הפולנית תערוך הופעת בכורה במפעל, אחרי שאשתקד הגיעה לרבע גמר היורופקאפ והפסידה שם בתום הארכה לרג'ו אמיליה. אחרי שנים רבות של דשדוש, כולל בליגה השנייה והשלישית, לגיה חזרה לצמרת לפני שנתיים ובעונה שעברה העפילה לגמר הפלייאוף. קבוצת הפאר במיל' מנסה להחזיר עטרה ליושנה תחת הדרכתו של המאמן המקומי וויצ'ך קמינסקי, כאשר השם הבולט בסגל שלה הוא של לוקאש קוז'ארק בן ה-38, לשעבר רכז הנבחרת. כוכבה אשתקד היה הגארד הזר רוברט ג'ונסון, שהצטרף במהלך העונה מקאנטו וסיים כמלך הסלים בליגה.

היריבות של הרצליה

טנריפה הספרדית היא הקבוצה הכי מעוטרת בתולדות המפעל: שתי זכיות, כולל אשתקד כאמור, גמר נוסף ב-2019 ושתי העפלות נוספות לרבע הגמר. צ'וס וידורטה ימשיך לעמוד על הקווים, מרסיליניו הוארטס בן ה-39 ינהל את העסק מהקו האחורי ועד כה החתימה הקיץ הקבוצה את ג'ונה רדבאו ואלג'ין קוק. מלבדם, במועדון צפויים לשמור על השלד שכולל את גיורגי שרמאדיני, ארון דורנקאמפ, סאסו סאלין וברונו פיטיפאלדו הוותיקים.

ריטאס וילנה מגיעה אחרי שהחזירה את אליפות ליטא לראשונה מזה 12 שנה. בעונה שעברה היא עזבה את היורוקאפ לטובת ליגת האלופות והודחה בשלב הבתים, בין היתר בשל הפסד כפול לטנריפה. מי שכיכבו בקבוצה בין היתר היו ספידי סמית', אקס מכבי חיפה, וטאנר לייסנר, שעבר בבאר שבע והוזכר כמועמד למספר קבוצות בארץ לאחרונה. הביג מן הקרואטי, איבן בובה, שהיה הסקורר המוביל של ריטאס אשתקד, עזב לאחרונה לשחק בליגה היפנית.

פריסטרי היוונית חוזרת לשלב הבתים אחרי שאשתקד הודחה במפתיע בטורניר המוקדמות שנערך באתונה על ידי קלוז' נפוקה. השם הכי גדול במועדון הוא שחקן העבר האגדי ואסיליס ספאנוליס, שפרש לפני שנה ומונה הקיץ למאמן הקבוצה. לפני שנה השתחלה הקבוצה לפלייאוף היווני ממש ברגע האחרון וטואטאה על ידי אולימפיאקוס ברבע הגמר. עד כה החתימה פריסטרי את מירו בילאן, מהגבוהים הבולטים בליגת האלופות בשנים האחרונות, הגארדים הוותיקים מרכוס דנמון וברנדון בראון, הפורוורד שאקור ג'ויסטון, ברנדון בראון ולאונידס קאסלאקיס שהגיע מפנאתינייקוס והרכז הצעיר המוכשר דימיטריס מוראיטיס שממשיך לעונה נוספת.

היריבות של ירושלים

לודביגסבורג הגרמנית חזרה בעונה שעברה למפעל אחרי שנתיים היעדרות והגיעה לפיינל פור השני בתולדותיה, בו גברה על הפועל חולון במשחק על המקום השלישי. ג'ון פטריק, שאימן את הקבוצה במשך קרוב לעשור, עזב לצ'יבה ג'טס היפנית והוחלף על ידי עוזרו בשנים האחרונות, ג'וש קינג. בשנים האחרונות הציגה לודביגסבורג סגל עמוק ושליטה כמעט מוחלטת בקצב ויהיה מעניין לראות אותה אחרי עזיבתו של פטריק, שלפחות אחד מבניו, ג'ייקוב, יישאר בסגל.

דארושפאקה הטורקית עשתה עונה נפלאה במפעל אשתקד והייתה כפסע מעלייה לרבע הגמר, אחרי שהדיחה בלי ביתיות את בורגוס בסדרת הפליי-אין וסיימה את שלב הבתים השני במאזן 2:4, אך לא עלתה בגלל הפרשים נחותים מול מנרסה וטופאש בורסה. אלופת היורוקאפ לשעבר, שהשתתפה בשלוש עונות יורוליג בעשור האחרון, משתתפת בליגת האלופות זו העונה השלישית ברציפות. המאמן ארנאק סלג'וק ממשיך לעונה שישית והרכש הבולט שביצעה הקבוצה עד כה הוא של מארקל סטארקס שהגיע מפנרבחצ'ה.

בתי העונה הרגילה

בית א': שטרסבורג (צרפת), פאלקו סומבאת'לי (הונגריה), מורסיה (ספרד) ומנצחת מסלול 1 במוקדמות
בית ב': א.א.ק אתונה (יוון), קרשיאקה (טורקיה), טלקום בון (גרמניה) ורג'ו אמיליה (איטליה)
בית ג': הפועל חולון, אוסטנד (בלגיה), גלאטסראיי (טורקיה) ולגיה ורשה (פולין)
בית ד': נימבורק (צ'כיה), איגוקאה (בוסניה), בילבאו (ספרד) ובאחצ'שחיר (טורקיה)
בית ה': הפועל "בנק יהב" ירושלים, ריזן לודביגסבורג (גרמניה), דארושפאקה (טורקיה) ומנצחת מסלול 4 במוקדמות
בית ו': מנרסה (ספרד), VEF ריגה (לטביה), לימוז' (צרפת) ומנצחת מסלול 3 במוקדמות
בית ז': דיז'ון (צרפת), דינמו ססארי (איטליה), פאוק סלוניקי (יוון) ומנצחת מסלול 2 במוקדמות
בית ח': טנריפה (ספרד), ריטאס וילנה (ליטא), פריסטרי (יוון) ובני הרצליה

הגרלת משחקי המוקדמות

מסלול 1
רבע הגמר
1. לסטר ריידרס (בריטניה) – וולונטאר (רומניה)
2. TFT סקופיה (צפון מקדוניה) – חמניץ (גרמניה)

חצי הגמר
1. מנצחת משחק מס' 1 – טופאש בורסה (טורקיה)
2. מנצחת משחק מס' 2 – פריבור אולימפיק (שווייץ)

גמר
מנצחות חצאי הגמר

מסלול 2
רבע הגמר
1. דן בוש (הולנד) – שיאוליאי (ליטא)
2. פטריוטי לביצ'ה (סלובקיה) – אגיס קורמנד (הונגריה)

חצי הגמר
1. מנצחת משחק מס' 1 – אוניקאחה מלאגה (ספרד)
2. מנצחת משחק מס' 2 – קארחו (פינלנד)

גמר
מנצחות חצאי הגמר

מסלול 3
רבע הגמר
1. נורשפינג דולפינס (שבדיה) – בודיבלניק קייב (אוקראינה)
2. גולדן איגלס יילי (קוסובו) – בנפיקה ליסבון (פורטוגל)

חצי הגמר
1. מנצחת משחק מס' 1 - באמברג (גרמניה)
2. מנצחת משחק מס' 2 – קראבנוס (קפריסין)

גמר
מנצחות חצאי הגמר

מסלול 4
רבע הגמר
1. סוואנס גמונדן (אוסטריה) – פרנו סדאם (אסטוניה)
2. FMP מרידיאן (סרביה) – ריו בראוגן (ספרד)

חצי הגמר
1. מנצחת משחק מס' 1 – באקן ברס (דנמרק)
2. מנצחת משחק מס' 2 – אופאבה (צ'כיה)

גמר
מנצחות חצאי הגמר

תאריכי המשחקים

מוקדמות: 21-25 בספטמבר 2022
עונה רגילה: 4 באוקטובר – 21 בדצמבר 2022
סדרות הפליי-אין: 3-18 בינואר 2023
שלב 16 האחרונות: 24 בינואר – 22 במרץ 2023
סדרות רבע הגמר: 4-19 באפריל 2023
פיינל פור: 12-14 במאי

הבונוסים שיחולקו לקבוצות

על כל ניצחון בשלב 16 האחרונות – 7,500 אירו
על כל ניצחון במשחקי רבע הגמר – 10,000 אירו
ניצחון בחצי גמר הפיינל פור – 300,000 אירו
ניצחון במשחק על מקומות 3-4 – 100,000 אירו
ניצחון במשחק הגמר – 600,000 אירו

האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל