מכבי פוקס תל אביב הפועל בנק יהב י-ם מכבי ראשון לציון הפועל U-NET חולון מכבי חיפה עירוני נהריה
הפועל גלבוע/גליל עירוני חי מוטורס נס ציונה הפועל יוסי אברהמי אילת הפועל SP מצר תל אביב הפועל אלטשולר שחם ב"ש מכבי אשדוד

ההסכם החדש מול השחקנים – כל העובדות

06/08/2019
ההסכם החדש מול השחקנים – כל העובדות
מה זה שחקני Home Grown, הפתרון שייצור שוויון כלכלי בין בוגרי מחלקות נוער למתאזרחים חדשים והקיצוץ במספר הזרים. כל פרטי המתווה החדש בליגה

ההצלחות בתקופה האחרונה של הנבחרות הצעירות - בעיקר העתודה והנוער - ביחד עם ההסכם החדש שנחתם מול שחקני ליגת ווינר סל, משתלבות ביחד ומכניסות אותנו לתקופה שהשחקן הישראלי בהחלט יכול להרגיש שיש לו כוח ומעמד בליגה שלנו.

זה נכון שהרבה שנים חלקנו רגילים "לקטר" ולהעביר ביקורת על מעמד השחקן הישראלי, אבל לשמחתנו יש גם עובדות שמספרות סיפור קצת שונה והרבה יותר חיובי. אז נכון שאפשר להתווכח מהבוקר עד הלילה אם שחקן בן 19 - טוב ככל שיהיה - אמור או צריך להוביל קבוצה, אבל בין אם התשובה היא כן ובין אם לא, המצב בליגה הישראלית מעודד, כפי שמעידות הטבלאות הבאות:

 

שלושה מבוגרי נבחרת העתודה 2017 משחקים מעל 23 דקות למשחק ושניים נוספים שימשו העונה כרכזים מחליפים. בסך הכל חמישה שחקנים משמעותיים – 40% מהנבחרת. מנבחרת העתודה 2018 שלושה שחקנים – 25% מהנבחרת – כבר משחקים בליגת העל דקות משמעותיות. בנוסף, ארבעה שחקנים מנבחרת העתודה הנוכחית, שזכתה גם היא באליפות אירופה, כבר משחקים דקות משמעותיות.

לשם השוואה ולא נלאה אתכם בעוד טבלאות, בליגה האיטלקית רק שחקן אחד בטווח גילאים זה מקבל יותר מ-8 דקות למשחק באופן קבוע. בספרד שלושה שחקנים צעירים משחקים מעל 8 דקות בקביעות, ובליגה היוונית המצב דומה לישראל - חמישה שחקנים משחקים מעל 8 דקות. יש לזכור שבכל שלוש הליגות הללו מספר הקבוצות גדול יותר מאשר בישראל.

לגבי ההסכם החדש עם השחקנים, יש הרבה דעות, אבל פחות מדי עובדות מדויקות:

  • ההסכם החדש מאפשר לקבוצות לרשום 5 זרים בלבד - לא 6 ולא 7, כאשר לפחות ישראלי אחד על המגרש בכל רגע נתון (להזכירכם בעונת 18/19 היה ניתן לרשום בליגה 6 זרים).
  • נושא המתאזרחים, הנושא המרכזי שעליו התלוננו השחקנים, עבר מהפך: קבוצות מחויבות למינימום של ארבעה שחקנים Home Grown בסגל. מה אומרת ההגדרה? שחקן שהיה חלק לפחות שנתיים במחלקת נוער בארץ. כדי למנוע טעויות, לא משנה אם שיחק בנבחרת - כל עוד השחקן לא גדל באחת ממחלקות ילדים/נערים/נוער בארץ הוא לא יוגדר כ-Home Grown.
  • מתאזרח מרגע קבלת תעודת הזהות הישראלית: קבוצה שתחתים את אותו שחקן תצטרך במשך ארבע שנים לשלם עליו 200 אלף שקלים וזאת על מנת ליצור שוויון בין המתאזרח שמשלם מס חלקי בלבד לבין שחקני Home Grown שמשלמים מס מלא. במידה וקבוצה תבחר להחתים מתאזרח נוסף, היא תשלם עליו 300 אלף ש"ח. לראשונה מצאנו פתרון לסוגיית המס שהפריעה לרבים וגרמה לקבוצות להעדיף מתאזרחים על פני שחקנים שגדלו כאן בישראל בשל שיקול כלכלי ולא מקצועי.
  • חשוב לציין כי מתאזרחים שנמצאים בארץ בשנה החמישית שלהם ואילך (ולכן גם משלמים מס מלא), קבוצה תוכל להחתימם ללא הגבלה מבלי לשלם היטל כלשהו.

אנו בטוחים שהשילוב בין הישראלים הצעירים והוותיקים לשחקנים הזרים, יצירת השוויון הכלכלי בין שחקנים שגדלו בישראל לבין המתאזרחים ובעיקר השנתונים הנהדרים שצומחים לנו בשנים האחרונות יהוו את התלכיד הנכון לליגה שלנו ולקידומה.

האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל