מכבי פוקס תל אביב הפועל בנק יהב י-ם מכבי ראשון לציון הפועל U-NET חולון מכבי חיפה הפועל גלבוע/גליל
עירוני חי מוטורס נס ציונה הפועל SP מצר תל אביב הפועל אלטשולר שחם ב"ש עירוני נהריה הפועל יוסי אברהמי אילת מכבי אשדוד

"רעבים להצליח עבור הקהילה שלנו"

02/10/2019
יותם חנוכי לא הוריד את הראש כשנפצע ("לא שקעתי ברחמים"), האמין בעתודה כל הדרך ("כבר בהכנה התחברנו") וכעת הוא מבטיח "גלבוע/גליל מגובשת ומחוברת"

לא צריך היה להיות אוהד של הפועל גלבוע/גליל כדי לחגוג בסוף העונה שעברה את חזרתו של יותם חנוכי למגרשים. מי שסומן כאחת התקוות הגדולות של הכדורסל הישראלי עבר שתי פציעות קשות עוד לפני גיל 18 והחמיץ כשנתיים של כדורסל, אבל אחרי תהליך שיקום ארוך, הצליח לחזור בזמן כדי לספק מספר תצוגות מבטיחות בסיבוב השלישי. מאז הוא היה גורם חשוב וקפטן משותף בנבחרת העתודה שזכתה באליפות אירופה והקיץ הוא מונה לקפטן גלבוע/גליל (ביחד עם נתנאל ארצי) – הצעיר בתולדות הליגה הבכירה שזוכה בכבוד.

"אני מרגיש בסך הכל טוב, יש עוד דברים שלגוף באופן טבעי לוקח זמן להתרגל אליהם אחרי פציעות", הוא מספר בראיון לאתר המנהלת על מצבו הגופני, "אני עובד קשה מאוד כדי לשמור על עצמי, להתחזק ולהיות הכי בריא שאני יכול".

יש בכלל מקום להפקת לקחים מפציעות כאלו או שזה עניין של חוסר מזל?
"אחרי הפציעה השנייה, ניתחנו למה זה קרה לי. יש כל כך הרבה סיבות אפשריות ולא תמיד גם לרופאים יש תשובות, אבל יש דברים שבהסתכלות רחבה יותר לאחור היינו אולי יכולים למנוע. היום אני יותר מודע לדברים כמו כמה ואיך אני מתאמן. לפני הפציעה האחרונה היה עליי עומס מאוד גדול מבחינה פיזית וגם מבחינה רגשית וזה אולי מה שהכריע, בפציעה הראשונה הייתי יותר צעיר, הפרספקטיבה שלי הייתה צרה יותר ופחות ידעתי איך לעכל את זה. בפעם השנייה היה לי קצת יותר ניסיון, אני לא יכול להגיד שהיה קל יותר כי זה תמיד קשה, אבל התמודדתי בצורה הרבה יותר נכונה. תמיד חיפשתי להסתכל על הטוב, אף פעם לא שקעתי ברחמים עצמיים או במחשבות על כמה אני חסר מזל. רציתי להישאר נקי במחשבה וזה עזר לי גם ברגעים הקשים. אני לא מתבייש להגיד שנהניתי מאיך שעברתי את התהליך ואת השלבים שלו. יש ממש הנאה גדולה במעבר בין השלבים: משכיבה, לעמידה, להליכה ולריצה. מסט שוט לג'אמפ שוט. כל שלב הוא אבן דרך קטן שאתה עובר ואומר: 'וואלה, עברתי את זה, בוא נתקדם לשלב הבא'. באמת נהניתי לראות את השיפור והדרך".


חנוכי. "תמיד חיפשתי להסתכל על הטוב" (צילום: לימור מלינוף)

באיזו עמדה אתה רואה את עצמך היום? בנבחרת העתודה שיחקת בעמדות הפנים, אבל בנוער ראינו אותך לא מעט כגארד ואפילו כרכז.
"בנוער נתנו לי באמת לעשות יותר דברים של גארד כדי לפתח את היכולות האלו ואני מאוד מודה לגלבוע/מעיינות שהעניקו לי את האופציה הזו. אלו דברים שעוזרים לי מאוד כיום. כרגע אני רק רוצה לשחק ולא משנה לי העמדה. בראייה עתידית אני צריך לשחק כ-3 ברמות הגבוהות, אבל אני עדיין לא שם מבחינת יכולות אתלטיות וזריזות. אני עדיין מתרגל לקצב של המשחק אחרי הפציעות ורק 'פז"ם' על הפרקט יכול לשפר את זה כי פספסתי באמת יחסית הרבה. אני חושב שיש לי הרבה מה לתרום גם בעמדה 4, אבל זה לא ממש חשוב כי בכל עמדה שלא אשחק, אני צריך לעשות את הדברים שאני יודע שיכולים לעזור לקבוצה. אני מבין על מה אני צריך לעבוד במחשבה קדימה, כמו זריזות, תנועתיות, כדרור וקליעה".

איך זה להיות הקפטן הכי צעיר בהיסטוריה של הליגה?
"דבר ראשון, אני בתפקיד קפטן משותף עם נתנאל ארצי, חשוב לציין את זה כי יש לנו קשר טוב ואני אוהב את החלוקה איתו. אני חושב שנעשה עבודה טובה, יש בינינו תקשורת טובה. בפן האישי, אני גדלתי לתוך המערכת הזו, כך שזה מרגיש לי טבעי. גדלתי בתור אוהד של שחקנים כמו דגן יבזורי, גוני יזרעאלי ו'שוכי' (חואקין שוכמן), שאימן אותי במחנה בכיתה ב' ומאז אני עוקב אחריו ורואה בהתפעלות את ההתפתחות שלו. הוא היה מנהיג בלתי מעורער ומודל לחיקוי שתמיד הסתכלתי עליו בהערצה. הוא הקפטן האולטימטיבי וסמל מטורף, אנשים לא מבינים אפילו כמה כי אנחנו בפריפריה. אני לא בטוח שאפילו הוא מודע לכמה ניסיתי לשאוב וללמוד ממנו. זה כבוד מאוד גדול עבורי ועבור נתנאל".


עם שוכמן. "תמיד הסתכלתי עליו בהערצה" (צילום: לימור מלינוף)

אנשים שראו אותך מניף את גביע אירופה לעתודה אולי לא יודעים שהיית בספק לטורניר בגלל פציעה. 
"הייתה לי פציעה בהכנה שהשביתה אותי אבל הצלחתי להגיע לטורניר, גם אם לא ב-100% כשירות. אני שמח מאוד כמובן שהייתי שם והטורניר התגלגל כפי שהתגלגל. מבחינה אישית אולי לא הייתה לי את ההכנה הכי אידיאלית, אבל אריאל בית הלחמי איפשר לי לשמור על ביטחון גבוה, גם כשאני עצמי לא ידעתי בשלבים מסוימים לאן זה הולך עם הפציעה הזו. הוא אמר לי 'אתה תהיה פה ותנצח לנו משחקים'".

האמנת שאתם שווים מדליית זהב?
"מההתחלה האמנתי שיש לנו את היכולות והכישרון לעשות את זה. הדבר היחיד ש'דאגתי' לו, במירכאות, גם כשחקן ובמיוחד כקפטן, הייתה איך אנחנו הופכים ליחידה אחת ומתחברים לשיטה של אריאל. ידעתי שברגע שנתחבר, נשחק ביחד ונפרגן, נראה כמו הנבחרת שזכתה בזהב שנה לפני כן. כבר בהכנה התחברנו ושיחקנו כדורסל באמת מדהים, משם כבר ידעתי שאנחנו יכולים לעשות את זה. אני זוכר שאחרי ההפסד לסרביה במשחק הראשון, עמדתי במרפסת של המלון ודמיינתי איך בעוד שבוע אנחנו מנצחים את חצי הגמר ועולים לגמר. הייתה אווירה מדהימה, קיבלנו דחיפה גדולה. שבוע של חלום מטורף שאני שמח שהיה לי בו חלק".


במדי העתודה. "שבוע של חלום מטורף" (צילום: FIBA.COM)

גם שם וגם בקבוצה התאמנת אצל בית הלחמי, שעשה סוג של ריסטארט לקריירה בגן נר.
"אני יחסית צעיר, לא ידעתי עליו הרבה לפני שהוא הגיע לגלבוע. ככה הכרתי אותו וחשבתי שהוא תמיד היה ככה, רק אחר כך סיפרו לי שהוא המציא את עצמו מחדש ועשה שינוי. למען האמת אפילו קצת הופתעתי. את האימון הראשון עשיתי אצלו כבר בכיתה י', לצערי הרב לא יצא לי להתאמן אצלו עונה שלמה בגלל פציעות אבל אני שמח מאוד שיצא לי ללמוד ממנו ושמח מההזדמנות. הוא סמל ענק בגלבוע, שלמעשה בנה פה את העידן החדש של הקבוצה מאז הירידה ללאומית. הרבה בזכותו ובזכות 'שוכי' נוצר פה משהו באמת בלתי רגיל, שמעבר לכדורסל כולל חיבור לקהל ולקהילה".

אחרי כמה שנים של המשכיות, גלבוע החליפה כמעט את כל הסגל בקיץ והלכה על קאדר מאוד צעיר. זה משהו שעלול לפגוע בכם לדעתך?
"אולי יהיה קל יותר להגיד שיש פה 'חוסר ניסיון', אבל אני חושב שהיתרונות בסגל שנבנה עולים על החסרונות. ליאור ליובין מורה מדהים, גם מבחינת אישיות וגם מבחינת כדורסל, יש לו המון ניסיון והוא מנחה אותנו. יש פה הרבה חבר'ה טובים בקבוצה ואני רק אומר את זה וישר מתפשט אצלי חיוך גדול. גיל, יפתח, עמית, עידו, נתנאל שממשיך מהשנה שעברה, כולם חבר'ה שהכרתי מהנבחרות וכיף להתאמן איתם. הזרים שלנו נהדרים, עובדים קשה מאוד, יש להם תשוקה והם לא באו להעביר את הזמן אלא כדי להתפתח. הגיל? מבחינתי זה דבר חיובי עם הרבה יתרונות".

איזה גלבוע/גליל נראה בעונה הקרובה? ה-DNA של הקבוצה שרצה, לוחצת ומתלהבת יישאר גם בלי בית הלחמי ושוכמן?
"כל מאמן והדרך שלו, אני לא רוצה להיכנס להשוואות, אבל ברור שיהיו אלמנטים דומים. אנחנו קבוצה צעירה עם הרבה אנרגיה ורעב שרוצה לרוץ ולדחוף את הכדור כמה שיותר מהר קדימה. אני יכול להבטיח לקהל הנפלא שלנו, שעשה בשבילנו כל כך הרבה, שהוא יראה גלבוע/גליל מחוברת, מחויבת, מגובשת ונלהבת, קבוצה רעבה עם רצון עז ותשוקה לשחק, לנצח ולהצליח בשביל הקהילה שלה. נבוא לכל משחק ונביא את הדברים שמאפיינים אותנו ללא קשר ליריבה".


עם פליישר ובני. "היתרונות בסגל עולים על החסרונות" (צילום: עודד קרני)

האפליקציה של ליגת WINNER סל

הורידו עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו ותוכלו להיות איתנו בכל מקום, לעקוב אחרי המשחקים אונליין ולהיות ראשונים לקבל את כל המידע על ליגת WINNER סל
facebook twitter instagram youtube
מנהלת ליגת העל בכדורסל